História vývoja našej meteostanice
2007
Všetko sa začalo už v roku 2007 kedy som sa ja ako mladý študent rozhodol uplatniť svoje vedomosti z oblasti programovania a mikroprocesorovej techniky na strednej priemyselnej škole elektrotechnickej a vyrobil tak netypickú záverečnú prácu svojho štúdia na škole s názvom "Digitálny anemometer". Prvé símače rýchlosti a smeru vetra boli vyrobené pomocou infra vysielacích a prijímacích LED diód naspájkovaných na doske plošného spoja osadenej v puzdre od malého elektro-motorčeka z rádiomagnetofónu. Snímač rýchlosti vetra bol vyrobený z polkruhov misiek pin-pongových loptičiek, strelka smeru vetra z hliníkových tyčiek, organického skla a vyvažovacieho závažia. Vyhodnocovacia jednotka bola osadená mikroprocesorom ATMEL a niekoľkými potrebnými súčiastkami pre chod procesora a spracovanie signálu zo snímačov. Program bol toho času napísaný v jazyku symbolických adries ASSEMBLER ktorý sa doteraz v praxi ešte stále používa. Zariadenie bolo osadené 2-riadkovým 16 znakovým displejom kde sa zobrazovala rýchlosť vetra, maximálna a minimálna nameraná hodnota, priemerná hodnota a niektoré iné základné nastavenia prístroja. Smer vetra bol zobrazovaný na veternej ružici tvorenej LED diódami na čelnom paneli prístroja. Prístroj bol napájaný vyrobeným AC/DC adaptérom alebo fungoval aj na 9V batériu.
2009
Neskôr prišla myšlienka zlúčiť snímač smeru vetra a rýchlosti do jedného celku. Bol teda vyrobený nový model snímača kde boli obe veličiny merané na jednom snímači. Vyhotovenie snímača bolo približne rovnaké ako na prvotnom zariadení avšak signály boli smerované už len pomocou jedného kábla miesto pôvodných troch.
2011
Ďalším míľnikom bolo posunúť dielo na vyššiu úroveň a vyrobiť celú meteostanicu s meraním základných meteorologických veličín a to smeru a rýchlosti vetra, teploty, relatívnej vlhkosti a tlaku. Spočiatku bola vízia nejasná ale nakoniec sa vývoj úspešne rozbehol a dospel až k výrobe prvého tieniaceho shieldu v ktorom bol umiestnený senzor merania hore uvedených meteo veličín. Na meranie teploty bol toho času použitý I2C senzor DS1820 ktorý síce poskytoval rozlíšenie teploty iba 0,5°C ale pre naplnenie cieľa to postačovalo. Pre meranie vlhkosti bol použitý snímač vlhkosti PHILIPS H1 (2381 691 90001) a pre meranie atmosferického tlaku snímač MOTOROLA MPX4115A. Tieto snímače boli umiestnené na dosku plošných spojov spoločne s malým množstvom podporných súčiastok a umiestnené do tieniaceho shieldu.
2012
Zariadenie sa podarilo skompletizovať ale merania boli stále aktívne iba v čase spustenej meteostanice a zobrazované boli stále iba formou už toho času 4-riadkového displeja ovládaného procesorom ATMEL. Na prelome rokov 2012 a 2013 prišla myšlienka opäť niečo pridať a to ovládací software ktorý bude komunikovať s počítačom a prenášať dáta do aplikácie a tiež nepretržite ukladať namerané hodnoty do elektronickej formy. Bol teda vyvinutý jednoduchý software napísaný v prostredí VISUAL BASIC 6.0 a bola vytvorená prvá kompletná meteostanica s riadiacou jednotkou schopnou komunikovať cez port RS232 s počítačom, neskôr tiež cez port USB. Software dostal unikátny názov WEATHER WILSON a prvá meteostanica dostala svoje miesto na streche panelovej bytovky v meste Stará Turá kde merala a zapisovala svoje hodnoty od roku 2013. Spoločne s vyrobenou meteostanicou prišlo tiež ku kúpe prvej amatérskej meteostanice značky IROX ktorá slúžila pre porovnanie dát nameraných z vyrobených snímačov. Zhoda bola takmer toho času presná čo potešilo.
2014
V roku 2014 som dostal lepší priestor pre realizáciu svojich nápadov v Starej Turej na Družstevnej ulici kde bola prvotne presunutá vyššie popísaná vyrobená amatérska meteostanica. Neskôr sa systém zdokonalil a prešlo sa ku kúpe poloprofesionálnej meteostanice od výrobcu ECOWITT. Táto bola spoločne s datalogerom a základnými snímačmi spustená a umiestnená na terase rodinného domu. Ďalej bol zakúpený a prispôsobený unikátny software WEATHER-DISPLAY pomocou ktorého sa uľahčil zber údajov, archivácia aj prenos na jednotlivé webové lokality. Vyrobená meteostanica dostala čestné poslanie len na amatérske a príležitostné merania v teréne mimo miesta trvalého stanoviska poloprofesionálnej meteostanice ECOWITT. Tiež bola vytvorená prvá mobilná aplikácia pre systém Android.
2020
V stave od roku 2014 stanica merala nepretržite hodnoty až do roku 2020 kde v ktorom boli aplikované niektoré inovácie. Dokúpené boli snímače pre vlhkosť a teplotu pôdy, niektoré ďalšie teplotné čidlá. Stanica bola kalibrovaná a overená. Tu vzišli aj prvé pokusy o prijímanie obrazov atmosféry z METEOR a NOAA satelitov. Bol zakúpený RTL-SDR rádio dekóder a tiež bol pridaný prvý non-stop bežiaci počítač ktorý so všetkými systémami komunikoval. Tiež bol vyrobený prvý vyhrievaný zrážkomer.
2024
V roku 2024 nastáva veľká zmena a prerábka celého systému. Meteostanica bola opäť kompletne kalibrovaná, nainštalovaný bol ďalší snímač pre meranie kvality ovzdušia. Najväčšou zmenou bolo pridanie celého ovládacieho centra s počítačom, NOAA rádiom, prístupom pre vzdialené ovládanie, wifi spínačom pre výhrevy a ostatné svetelné či vysielacie okruhy. Meteostanica bola kompletne presunutá na nové miesto kde je zabezpečený minimálny pohyb a ruch a je teda ešte lepším miestom s väčším kľudom pre meranie meteorologických veličín.
2025
Začiatkom roka 2025 bola stanica obohatená o ďalší pozorovací systém pre lokáciu a analýzu búrok - "SYSTEM RED" napojený na sieť Blitzortung. Rovnako prichádza aj k spusteniu tejto novej webovej stránky www.pocasiestaratura.sk
Plánované aktivity
- Plánovaná je inštalácia snímača teploty pôdy do hĺbky 10 cm
- Plánovaná je inštalácia snímača teploty pôdy do hĺbky 50 cm
- Plánovaná je výroba automatickej "snehomernej tyče" pre meranie denných prírastkov snehovej pokrývky